Kouzlo jménem bikepacking. Zažijte pravou svobodu na kole!

Nepřijde vám běžné pojetí cyklistiky dostatečně svobodné? Jste srdcem tak trochu bushmani, trampové a máte dojem, že vzrušení přichází až ve chvíli, kdy vystrčíte paty před práh dveří sbalení do batohu na několik dní? Tohle všechno jde provozovat i na kole. A říká se tomu bikepacking. Povíme vám, proč je to rostoucí trend, co se při něm dá zažít a přidáme tipy na oblíbené destinace.

Co je to bikepacking?

Pojďme si jako první pořádně definovat, co to vlastně bikepacking je. Zmínili jsme pojmy jako čundr, tramping a ono to opravdu není od stále oblíbenějšího stylu ježdění daleko. Bikepacking je totiž vícedenní výlet, akorát se nespoléháte na podrážky svých turistických bot, ale na pláště svého kola. To je vybaveno brašnami s výbavou na stanování, vaření a náhradním oblečením, protože tahat se s těžkým batohem na kole nikdo nechce. Módu bikepackingu zažehli v USA, kde pořádali několikadenní tripy na kole v podobě závodů. Většina současných bikepackerů však nikam nezávodí a naopak si užívá klidu a svobody, které delší pobyt v přírodě přináší.

Rostoucím trendem je bikepacking hlavně ze dvou důvodů – lidé stále častěji hledají možnosti, jak z měst uniknout do přírody a ne každému vyhovuje pořízení chaty v horách. Druhým důvodem je stále rostoucí popularita gravel biků. Gravel je totiž nejoblíbenější typ kola pro bikepacking. Často je tomu skvěle uzpůsoben, třeba jako je tomu u modelů od Treku. Je totiž důležité, aby měl rám a vidlice alespoň nějaké montážní body pro veškeré bikepackingové příslušenství, které si níže představíme. Dodáváme jen, že někdo pro svá dobrodružství může využít i lehkou devětadvacítku nebo dobře vybavené crossové kolo. Fatbikům již docela odzvonilo.

Brašny, jejich význam a co do nich zabalit

Bez správných brašen se na pořádné bikepackingové dobrodružství sbalíte jen těžko. Naštěstí jich dnešní výrobci nabízí opravdu rozmanité množství a rozhodně nejde jen o malé brašničky na nářadí a svačinku. Vy potřebujete vybavení, kam schováte výbavu na přespání, věci na vaření i náhradní oblečení. Pořízení takových doplňků na kolo nemusí být náročné pro rozpočet, ale výhodou dražších brašen bývá prodloužená záruka a opravdu fungující nepromokavost, která je klíčová.

Podsedlové brašny

Tento typ brašen má hned několik výhod. Nepotřebují žádné montážní body, mají funkci zadního blatníku a vynikají skvělým objemem. Příkladem může být třeba brašna Apidura Expedition saddle pack nebo o něco menší Bontrager Adventure Saddle. Sem se vám vejde lehký spacák nebo náhradní oblečení.

Brašny na řídítka

Řídítka jsou skvělým místem, které lze využít pro přepravu nákladu. Nejlepší je umístit sem rozměrný, ale lehký náklad. Do brašny tak doporučujeme vložit třeba ultralehký stan nebo karimatku. Při výběru si dávejte opravdu velký pozor na materiál brašny. Přední část kola je povětrnostním vlivům vystavena nejvíce. Nepromokavá díky svařovanému odolnému materiálu je například Apidura Expedition handlebar pack.

Brašny do rámu

Volba brašny do rámu vám pomůže udržet těžiště kola více k jeho středu. Výhodou je snadná přístupnost z boku, takže se do brašny dá dostat i za jízdy – to se hodí třeba za situace, že potřebujete rychle vytáhnout větrovku. Pro instalaci nejsou potřeba montážní body, ale dejte si pozor na velikost brašny, aby se do rámu vešla. Více velikostí nabízí třeba Bontrager Adventure Boss Frame. Rámové brašny jsou vhodné na svačinu, mobil s nabíječkou a lepší verze mají velmi chytře řešenou vnitřní organizaci.

Další typy brašen:

  • na horní rámovou trubku (vhodné pro drobnější věci)
  • na spodní rámovou trubku (ideální pro pumpu a nářadí)
  • na vidlici (pro dobře sbalitelné věci nebo pro pití, jídlo a vařič)

Co se dá při bikepackingu zažít a kdy vyjet

Bikepacking je hlavně o svobodě, o poznávání nových míst, ale i o prohloubení přátelství, pokud se do světa na kole vydáte v partě podobně naladěných lidí. A že takové parťáky teprve hledáte? Na sociálních sítí je hned několik dobrých skupin věnovaných kempování s kolem. Pořádají srazy a třeba najdete i pozvánku na tématický závod. Pokud jste spíše samotáři, zažijete při bikepackingu dokonalé vyčištění hlavy. To je možné i u běžné turistiky a trampingu, ale kolo má výhodu, že se razantně zvětší váš akční rádius. Zkrátka toho poznáte víc.

Vyjet je nejlepší od pozdního jara do začátku podzimu, kdy během noci nehrozí teploty blízké nule. Litráž všech brašen není připravena na množství teplého a nepromokavého oblečení nebo na objemný péřový spacák. Zkoušet různé extrémy vám tak přivodí akorát komplikace. Proto sledujte počasí a vydejte se ven v případě, že je předpověď alespoň trochu stabilní.

Tipy na zajímavé destinace

Sto lidí, sto chutí. Bikepackery, pokud nejde o úplné extrémisty, to však obecně táhne hlavně tam, odkud se dá v pohodě, rychle a levně vrátit domů. U nás doma to mohou být mnohými stále opomíjené Krušné hory. Nenáročné na výškový profil je to pak podél řek. Stačí navštívit sousedy v Rakousku a nechat se vést Dunajem. Nebo si to můžete střihnout od Hamburku do Drážďan. Za větším dobrodružstvím pak doporučujeme vypravit se na Balkán nebo do Rumunska. Zde si však ověřte sjízdnost cest. Dobrodružství může začít…

Zmíněné produkty

Trek
Trek Checkpoint ALR 5 Gen 2
65 990 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 64 670 Kč

skladem doprodej

Dodatečná sleva 10 % pro přihlášené s kódem VANOCE24

Trek
Trek Checkpoint SL 6 eTap
118 490 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 116 120 Kč

Dodatečná sleva 10 % pro přihlášené s kódem VANOCE24

Pinarello
Pinarello GREVIL F5 | SHIMANO GRX610 1x12DB
134 800 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 132 104 Kč

Dodatečná sleva 5 % pro přihlášené s kódem VANOCE24

EVOC
Evoc SEAT BAG
590 Kč

Dodatečná sleva 10 % pro přihlášené s kódem VANOCE24

EVOC
Evoc FRAME PACK WP
2 190 Kč

Dodatečná sleva 10 % pro přihlášené s kódem VANOCE24

Instagram

Strpení prosím…