Jak vybrat silniční kolo: Přehledný rádce

Silniční kolo má být prostředek k dosahování radosti, rychlosti, svobody i plnění sportovních ambicí. Výběr silničky může vypadat docela jednoduše, protože na první pohled si je spousta modelů podobných. Nenechte se ale zmást. Rozdílu může být tolik, že je můžete počítat tak dlouho jako dráty ve výpletu. Proto vám dnes chceme poradit. Pomoci vám zorientovat se, abyste zjistili, jaké silniční kolo vám může vyhovovat tak, že z něho nebudete chtít sesednout.

V tomhle článku vám neodpovíme stylem „kupte si toto a na tohle zapomeňte“. A jestli články ohledně výběru silničky v takovém stylu najdete, raději je dál vůbec nečtěte. Silniční cyklistika a samotná silniční kola jsou neskutečně komplexním tématem, i když se to zprvu nemusí tak zdát. Vždy jde totiž o hodně věcí - o typ kola, jeho komfort nebo naopak tuhost, o materiály, osazení a obrovským tématem je taky správná velikost rámu a precizně nastavený posed, protože po vyjížďce rozhodně nechcete, aby vás bolela záda.

Znát vhodný typ kola usnadní rozhodování

V současnosti se dají silnice rozdělit na čtyři kategorie, z čehož se dá už slušně vycházet.

  • Rekreační a endurance - Sem se dá zařadit většina silniček, které jsou pohodlné, nemají vyloženě závodní posed a přináší spíše příjemné zážitky z jízdy, než aby vybízely nahánět co nejlepší časy. Rekreační specifikace válcují konkurenci hlavně cenou, mají hliníkový rám a komponenty pro menší frekvenci zatížení. Endurance jsou už často o karbonu a sofistikovaných řešení, která přináší ještě vyšší komfort jízdy. Nelze to brát úplně dogmaticky, ale jsou to tak trochu luxusnější rekreační silničky, připravené na pořádné nálože kilometrů a ve vyšších specifikacích může jít o sportovní nářadí.

    Příklady: Bianchi Infinito CV, Trek Domane, Pinarello Dogma X

  • Výkonnostní - Kola pro ty, kteří chtějí být opravdu rychlí, závodit a dávat si náročné výzvy, mezi nimiž nechybí ani vrchařské ambice. Častými vlastnostmi je pokročilá aerodynamika, lehkost, hodně karbonu a osazení, se kterým se snadno lítá po rovině, z kopce i do kopce. Některé značky v této kategorii nabízejí zvlášť vrchařská kola (lehčí, optimalizovaná pro horská stoupání, např. TREK Emonda, Bianchi Specialissima) a aerokola (aerodynamištější, těžší pro větší rychlost v rovinatějších úsecích, např. TREK Madone gen. 7, Bianchi Oltre), trendem je spíš vyvíjet jedno kolo pro oba světy (TREK Madone gen. 8, Pinarello Dogma F).

    Příklady: Trek Madone, Bianchi Specialissima, Pinarello Dogma F

  • Triatlonové - Nejrychlejší kola na trhu, která mají všechno podřízeno ve prospěch aerodynamiky a výkonu. Vynikají velmi tuhými rámy, čímž často potlačují komfort ve prospěch najíždění desetin a nejlépe se cítí na kvalitním rovném asfaltu a na rovinkách. Dají se sem zahrnout i speciály na časovku, jejichž geometrie dokonce podléhá přísným pravidlům mezinárodní cyklistické unie UCI.

    Příklady: Trek Speed Concept

  • Silniční elektrokola - Kola s lehkou podporou šlapání díky ukrytému elektromotoru a akumulátoru ve spodní rámové trubce. Stále se rozvíjející kategorie, díky které mohou ochutnat silniční cyklistiku naplno i méně vytrénovaní cyklisté. Většinou jde o všestranná kola blízká kategorii endurance, která umožní při stejné kondici najet víc kilometrů a výškových metrů. Umožní tak méně trénovanému cyklistovi jezdit s rychlejšími přáteli, nebo společné vyjížďky partnerům o rozdílné výkonnosti.

    Příklady: Trek Domane+

Výběr materiálu rámu

Jestli něco výrazně ovlivňuje dojem z jízdy, je to použitý materiál rámu kola a to, jak si konstruktéři vyhráli s jeho dimenzováním, profilováním či svařováním. V současnosti se u silničních kol pracuje převážně s různými typy karbonu, ale svoje nezastupitelné místo mají pořád i hliníkové slitiny. Hlavní trumf hliníku zůstává dostupnost. Karbon bude kvůli svým specifikům vždy dražší a nedá se čekat, že ho i nějaká novější technologie pro výrobu výrazně zlevní. Karbon ale neznamená automaticky lepší kolo. Nejlevnější karbonová silnice menší značky je většinou hodně osekaná na komponentech a zároveň může mít její rám víc pryskyřice a laminátu než karbonových vláken, což vlastnosti srazí na úroveň hliníkového rámu nižší střední třídy. Technologie výroby karbonových rámů je komplexní obor, důležité je jak složení materiálu (oproti třeba používaným hliníkovým slitinám, které mají většinou standardní složení), podmínky jeho zpracovaní i technologie a kvalita výroby. Pokročilé hliníkové kolo prémiové značky má často lepší vlastnosti než levné karbonové kolo značky, která nemá vývojové a výrobní možnosti značek z čela vývoje, i když na pohled může vypadat podobně.

Proto na karbonu nelpěte, hlavně pokud se silniční cyklistikou teprve začínáte a nechcete za kolo dávat vyšší desítky tisíc. I velmi kvalitní hliníkové rámy jsou lehké (několikrát zeslabované) a výrobce se rád pochlubí špičkovou slitinou, jejíž přednosti si můžete dohledat na internetu (zkuste na TREK Emonda ALR 5 najít na rámu sváry ;-) ). Komfort celého kola pak zlepšuje karbonová vidlice a není problém pořídit taky karbonovou sedlovku, která dobře filtruje vibrace. Jiná situace nastává, když si rozhodnete připlatit. Pak se budete pohybovat čistě ve vodách karbonu se špičkovým zpracováním a technologiemi, které umožňují na jednom rámu kombinovat tuhost, odolnost, lehkost i schopnost pohlcovat vibrace dle dané partie kola. Sledujte, jestli má daný výrobce v nabídce různé třídy karbonu i různé třídy hliníku. Zkoumejte, jestli se pyšní roky zkušeností s daným materiálem.

Obecné vlastnosti materiálů:

  • Karbon – lehký, pevný, křehčí, umožňuje konstruktérům lépe pracovat na vlastnostech kola, nákladnější
  • Hliník – vyšší hmotnost, odolnost, hůře tlumí nerovnosti, po dlouhých letech se unaví, dostupný

Jaký pohon mi bude sloužit nejlépe?

Pohonem jsou myšleny kliky, převody, řetěz a přesmykač s přehazovačkou. Dneska se používají kompletní sady takových pohonů primárně od tří výrobců – Shimano, Sram a Campagnolo. Podobně jako samotná kola jsou k dispozici v několika úrovních. Nejvyšší a tedy i nejdražší sady jsou elektronické, bezdrátové. Silniční kola jsou taky jednou z mála kategorií, kde je vytrvalým standardem dvojpřevodník.

Standardně používané sady pohonu:

  • Levnější silniční kola - Shimano 105, Sram Apex, Campagnolo Centaur
  • Silniční kola střední třídy - Shimano Ultegra, Sram Rival, Campagnolo Chorus / Record
  • Špičková závodní kola - Shimano Dura-Ace, Sram Red / Force, Campagnolo Super Record

Elektronické nebo mechanické řazení na silniční kolo?

Elektronické řazení - je bleskově rychlé, přesné, odolné a spolehlivé i při zatížení, jenom baterii musíte pravidelně dobíjet, hlavní nevýhodou bývá cena

Mechanické řazení - při dobrém seřízení nabízí skvělý poměr ceny, výkonu a spolehlivosti, údržba je snadná a lepší sady jsou lehčí, než je tomu u elektroniky, kde je zátěží baterie

Otázka zapletených kol a plášťů

Nastudovat si dnešní širokou nabídku ráfků, kol a plášťů může být docela slušná časová investice. Třeba vysoké karbonové ráfky se vyznačují velkou setrvačností, ale do kopců nejsou příliš ideální. Hliníková kola jsou sice těžší, ale víc vydrží a dají se pořídit výrazně levněji. O něco širší ráfky jsou dle nových průzkumů aerodynamicky efektivnější. O to víc, pokud jsou zkombinovány se správnými plášti. A vůbec – jak široký plášť mi nejlépe sedne a jak ovlivní jízdní vlastnosti kola? Otázek vyvstává až nebezpečně hodně… Přímočaré je alespoň jedno – všechna silniční kola využívají průměr ráfků 28“. Tohle by tedy bylo vyřešeno! A co s tím ostatním?

Chceme vás uklidnit… Pokud koupíte kolo od výrobce, který vyvíjí závodní kola, má svůj tým, má se silničními koly mnohaleté zkušenosti a třeba i udává trendy, věřte, že přesně ví, jakými zapletenými koly své modely osadit. Endurance silnice tak rozhodně nebude mít nevhodné „užovky“, ale pohodlné širší pláště a časovkáři mohou počítat se špičkově se odvalujícími galuskami.

Pokud se v silniční cyklistice teprve hledáte, doporučujeme zůstávat u kompromisů, co se rozměrů týká. Rozumným kompromisem jsou třeba karbonová kola s výškou ráfku cca 35 - 40 mm. Sledujte taky maximální doporučený rozměr plášťů pro dané kolo. Možná budete časem experimentovat s obutím a hledat svůj osobní ideál. Tak ať zbytečně nejste limitováni uzoučkým prostorem vidlice a sevřenou zadní stavbou rámu.

Některá fakta a zajímavosti o pláštích:

  • Širší pláště nabízejí lepší přilnavost v zatáčkách
  • Širší pláště trpí na menší počet defektů, protože jezdí s nižším tlakem
  • Cokoli užšího než 31 mm přidává pouze tvrdost bez nárůstu rychlosti
  • Doby, kdy každé výkonné silniční kolo mělo pláště 700C x 23 mm jsou dávno pryč
  • Zjistilo se, že mezi plášti o průměru 23 a 28 mm není žádný rozdíl v rychlosti
  • Na Tour de France jsou dnes k vidění i pláště o šířce 32 mm

Komponenty a technologie

Tvar řídítek, provedení sedlovky, samotné sedlo – tohle všechno výrazně přispívá tomu, jak se na kole budete cítit. Zmíněné komponenty výrazně ovlivňují posed, kterému se budeme věnovat v další kapitole. Teď se pojďme podívat hlavně na dostupné technologie pro zmíněné díly, protože do nich mnozí výrobci investují z dobrých důvodů nemalé částky.

Cílem komponentů je přinést co nejnižší váhu a zároveň kombinovat tuhost se zvýšením komfortu. Hliníkové komponenty mnoha technologiemi neoplývají, ale je velmi snadné je v průběhu času, až zjistíte, co by na kole ještě chtělo doladit, vyměnit. Velké věci udělá třeba karbonová sedlovka, která může disponovat technologiemi zlepšujícími její flexi, schopnost pružit a pohlcovat nerovnosti. Řídítka lze získat v kombinaci s představcem jako jeden kus, a to s vnitřním vedením kabeláže. Za takové komponenty ale můžete při nákupu silnice ušetřit a pořídit je případně až později, kdy přesně zjistíte, jaké jsou vaše požadavky, abyste mohli trávit co nejuspokojivější čas v sedle.

Výběr rámové velikosti a nastavení posedu

Volba správné rámové velikosti je absolutní základ. Ani to nejlepší kolo vám nebude vyhovovat, když bude rám malý nebo naopak velký. Kromě výšky postavy berte v potaz taky to, jestli máte dlouhé ruce, nohy, nebo naopak. Velikosti se u silnic udávají v centimetrech a rámy jsou běžně značené v rozmezí 49 – 61 cm po dvou cm. Hodnoty jsou dle délky sedlové trubky.

Nekupujte zajíce v krabici

Naše hlavní doporučení je v tomto jasné – ať už máte jakýkoli rozpočet, neváhejte využít testcentra nebo půjčovny kol a kolo si vyzkoušejte. Přesně tak to chodí u nás. Kromě toho, že vás rádi poznáme, vám pomůžeme správně nastavit i posed pro co nejlepší výkon, pohodlí a prevenci zdravotních rizik. Bez toho se totiž z první vyjížďky můžete vrátit s bolestí zad místo úsměvu.

Koupě kola je vzrušujícím zážitkem, ale u volby silničního se můžete docela zapotit. V cyklistickém světě totiž není těžšího výběru. Představili jsme vám klíčové body pro úspěšné projití celým procesem a ještě jednou připomínáme, že být informovaný se tady rozhodně vyplatí. Budete jistější, lépe se vám bude diskutovat s prodejcem, snáze se vymotáte z rozhodovací paralýzy. Doufáme, že jsme vám článkem dodali dostatečné sebevědomí pustit se do výběru vysněné silnice právě teď!

Zmíněné produkty

Trek
Trek Madone SL 7 Gen 8
170 990 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 167 570 Kč

skladem
Bianchi
BIANCHI SPECIALISSIMA PRO Force eTap AXS VPAL
149 900 Kč 189 990 Kč
-21 % skladem
Trek
Trek Domane SL 6 Gen 4
110 990 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 108 770 Kč

skladem doprodej
Pinarello
Pinarello Dogma F | SRAM Red eTap AXS 2x12 DB
412 300 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 404 054 Kč

skladem
Bianchi
Bianchi BIANCHI OLTRE COMP 105 DI2 12SP
128 241 Kč 134 990 Kč
-5 %
Trek
Trek Emonda SL 6 Pro Di2
98 490 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 96 520 Kč

Pinarello
Pinarello Dogma X | CAMPAGNOLO Super Record EPS 2x12 DB WRL
418 800 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 410 424 Kč

Trek
Trek Domane SL 5 Gen 4
73 990 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 72 510 Kč

Trek
Trek Domane AL 2 Gen 4
31 490 Kč

* Cena pro členy M1 klubu 30 860 Kč

Instagram

Strpení prosím…